.:: پایگاه خبری،تحلیلی نواجنوب ::..:: عزل و نصب افراد با حرکات نامشخص شهردار ::.
كد خبر: MN-678214 تاریخ : 22 /4 /1396 ساعت : 17:12 نسخه چاپي
عزل و نصب افراد با حرکات نامشخص شهردار

نواجنوب:متاسفانه همینک به نظر می رسد فضای شهرداری بگونه ای است که از درون، بدنه شهرداری از مدیریت جدا شده و شهردار با حرکات نامشخص اقدام به عزل و نصب افراد می نماید.

نواجنوب:

در ادامه نگرخواهی های خود در زمینه های مختلف، با توجه به نزدیک شدن پایان شورای شهر چهارم و آغاز دوره پنجم سوالاتی را با اعضای جدید شورای شهر بوشهر در میان گذاشتیم.

 

١. عملکرد شورای شهر چهارم بوشهر را چگونه ارزیابی می کنید نقاط قوت و ضعف ان را بیان نمایید؟

٢.اولویت های شما در شورای شهر پنجم بوشهر چیست؟

٣.تعامل با نهادهای مدنی در موفقیت شورای شهر را مثبت ارزیابی می کنید یا خیر؟

۴. مهم ترین مشکلات عمرانی، فرهنگی و اجتماعی شهر بوشهر از نظر شما چیست؟ راهکار بیشنهادی خود را بفرمایید؟

۵.برنامه های شما در شورای شهر پنجم برای مخافظت و بهبود بافت تاریخی بوشهر چیست؟

۶.راهکار شما برای افزایش فضای سبز چیست؟ مخیط زیست را در توسعه بوشهر چقدر حائز اهمیت می شمارید؟

٧.رضایتمندی شهروندان چه میزان برای شما در اجرای برنامه های شهرداری مهم است و چه برنامه های برای هم افزایی مشارکت شهروندان و ایجاد رضایتمندی انان مد نظر شماست؟

٨.شفاف سازی مالی و عملکرد سالم همراه با نظارت شورا بر شهرداری چه میزان در برنامه های شما برای شورای شهر پنجم اهمیت دارد؟

٩.شهردار خوب از نظر شما بایست دارای چه شاخص هایی باشد؟

اکبر توسلی(عضو شورای شهر بوشهر؛ دوره پنجم)

 

۱- شورای چهارم در شرایطی تشکیل گردید که اعضای شورای سوم که اکثرا دارای سابقه مدیریت قابل توجه بودند، سکان مدیریت مجموعه را بدون چالش، تحویل اعضای جدید دادند. علاوه بر این، با توجه به قانون مالیات بر ارزش افزوده از سال ۱۳۹۳ و سهم مدیریت شهری از آن، درآمدهای شهرداری با جهش فوق العاده ای نسبت به دوره های قبل همراه بود. این امر باعث گردید برخی از دغدغه های مرتبط با بودجه در این شورا به حداقل برسد. متاسفانه همینک به نظر می رسد فضای شهرداری بگونه ای است که از درون، بدنه شهرداری از مدیریت جدا شده و شهردار با حرکات نامشخص اقدام به عزل و نصب افراد می نماید. در بیرون مجموعه نیز، با مسائل و چالشهایی مانند خرید تیم شاهین پس از عدم موفقیت و نظر سازمان بازرسی و بحث مشکلات مرکز شهر روبرو هستیم. در صورت محدودیت بودجه مانند دوره های پیشین، معلوم نبود بار این شورا به کدام منزل برسد، هرچند هم اکنون نیز خبرهای خوبی در تشکیل ان به گوش نمی رسد. این بخت خوب باعث شد که شورای چهارم با انتخاب یک شهردار فنی و اشنا به شهر از نگاه شهرسازی و سابقه اجرایی، ریل گذاری را خوب شروع کند و با روی اوردن به زیر ساختار مانند کانال بزرگ دفع ابهای سطحی و پروژه ساحل سازی و تخصیص اعتبار به اسکله خدماتی و تفریحی و ورود به شهرک ۱۰۰۰دستگاه وادامه همکاری با مهندسان مشاور ذیصلاح در هر حوزه در بخش فنی، شروع خوبی داشت. همراهی مهندسان نخبه شهر در شهرداری برای اجرای پروژه پیاده راه لیان، آغازی نیک بود. اما با توجه به اینکه شهردار با اختلاف یک رای انتخاب شده بود و درگیری با رییس شورا، سبب گردید که خیلی زود چالش ها شروع شد و شهردار تخصصی و فنی جای خود را به شهردار با سابقه سیاسی داد.
قطعا این تغییرات فضا را از حالت فنی ولو ناخوداگاه به سمت این حوزه سوق می دهد و دیده شده که پروژه ها به چه سمت و سویی رفت و کیفیت جایش را به کمیت داد. مهندس مشاور عامل ۴ از شهرداری رفتند. هرچند از دوره شورای سوم و شهرداران قبل، پروژه های ارامستان جدیدو پیاده راه لیان و ادامه پارک مروارید و طرح شهر دوچرخه و کانال ابهای سطحی تنگک ها و تقاطع غیر همسطح و اسکله تفریحی و پارک ۱۵۷هکتاری ملت توسط مهندسان مشاور مطالعه شده بود اما بازهم در برخی موارد نظرات کلیدی مهندس مشاور لحاظ نشد ویا چرخ و فلک و فانوس و المان میدان شهر که بحث جانمایی انها و یا شکل انها هنوز در نزد مهندسان محل بحث قرار دارد. انچه مسلم هست از نظر فنی به لحاظ موارد ذکر شده نمی توان نمره خوبی به عملکرد شورای چهارم داد و از لحاظ مالی و شفافیت هم که همچنان ۲۴میلیارد نقل محافل هست و یا ارایه عملکرد به مردم که همچنان مورد اعتراض گروههای مجازی و یا فعال اجتماعی می باشد. از نظر اولویت بندی پروژه ها هم موضوع دیگری است که باید توجه بیشتر بدان می‌شد. شاید این اعتبار خوب پانصد میلیارد تومانی این فرصت را از انها کرفت، ولی در مجموع با توجه به درآمد خوبی که در دست آنها بود، نمره انها از شورای قبل اگر پایین تر نباشد بالاتر نیست. در هر صورت به انها خدا قوت و خسته نباشید، می گویم و ان شا الله انتقال قدرت در فضایی آرام به شورای پنجم انجام پذیرد.
۲- راجع به این سوال به بروشور تبلیغاتی مراجعه شود
۳-نگاه بنده به شورا به عنوان یک پارلمان محلی است. بنده شورا را به عنوان محفلی نمی دانم که تصمیمات اکثریتی با محوریت منافع شخصی باشد. لذا از این منظر، شورا را خانه نهادهای مدنی دانسته و امیدواریم دراین رابطه بهترین عملکرد را بعد از چهار سال به همراه سایر اعضا و همکاران، رقم بزنیم. نهادهای مدنی و رسانه ها، اکنون به نوعی وظایف احزاب را عهده دار هستند و از وظایف ذاتی شورا، برانگیختن حضور و مشارکت مردم و شهروندان هست. ان شا الله کارگروهی در این رابطه تشکیل گردد. یکی از بهترین راه های نظارت بر شورا و ارائه گزارش مستمر به مردم نیز همین راه است.
۴- شهر دارای طرح جامع شهری می باشد و اهداف آن با سرانه خدمات بصورت کمی تعریف شده است. این موارد باید نقشه راه مدیران شهری در تصمیم گیری گردد و از حرکات سلیقه ای و سیاسی و تصمیمات خلق الساعه، حذر کنیم و طبق طرح جامع شهر و برنامه پنج ساله، حرکت کنیم.
۵- درشورا یک کارگروه تخصصی در رابطه با مرکز تاریخی یا بافت قدیم با حضور همه صاحب نظران، اعم از کارشناسان ذیصلاح، مهندسین مشاور صاحب تخصص و صلاحیت در این زمینه باید تشکیل گردد. علاوه بر این، باید اعتبارات مناسب به این امر اختصاص یابد تا پس از چهار سال، دیگر شهروندان عزیز دغدغه هویت از دست رفته شهر را نداشته باشند و زندگی را بیش از پیش در شهر بویژه در بافت کهن، جاری کنیم.
۶- ایجاد پارک ها و فضای سبز به ویژه در مناطقی که تراکم بالای جمعیت وجود دارد و نیز در مناطق در حال پیشرفت مانند شهرک نیایش، امری ضروری است. علاوه بر این،در برنامه های بنده نیز به احداث پارکهای تخصصی مخصوص بانوان یا کودکان و نوجوانان، اشاره شده است که به جد پیگیر این امر خواهم بود. همچنین می توان، در محیط شهر با تبدیل بسیاری از دیوارها به نرده‌های سبز یا استفاده از پوشش گیاهی در معابر و گذرگاه‌های سواره و پیاده، چهره مناسبی بر پیکره بی‌نظم و ساختار معماری خاکستری شهر داد.
زمین کلید همه فعالیتهای بشر بوده و استفاده مطلوب و موثر و بهینه از آن وظیفه تمام مسئولان و مدیران شهر است. برای این منظور ارزش گذاری مسائل و مشکلات زیست محیطی در ابعاد مختلف، گام اساسی در جهت حل مشکلات و همچنین حفاظت و بهره برداری از محیط زیست و دستیابی به توسعه پایدار محسوب می گردد. لذا عدم توجه به محیط زیست بوشهر عدم توسعه در بسیاری از جهات را به همراه خواهد داشت.
۷-در بروشورهای تبلیغاتی من اگر دقت کنید شعار “شهر مکانی برای باهم زیستن” به منظور کیفیت بخشی به زندگی شهروندان، ارائه شد. پس همه تلاشها برای کیفیت بخشی به زندگی شهروندان هست که همه تلاشها و اهداف باید به ان جا ختم شود .
۸-من نسبت به واگذاری اختیارات مالی به شهردار موافق نیستم و این نقد جدی را به شورای چهارم وارد می دانم. چون لازم است که سیستم نظارتی شورا هوشمند و حرفه ای باشد. در غیر این صورت، شهرداری تبدیل به حیاط خلوت برای پیمانکاران می شود. از طرفی حجم عملیاتی در شهرداری بوشهر مثل تهران نیست که این تفویض ضرورت داشته باشد و لذا معتقدم که همه ماهه باید گزارش درامد و هزینه شهرداری، به شورا ارسال گردد و از طریق سایت شورا، در دسترس عموم قرار گیرد.
۹-در قانون ذکر شده که شهردار جامع الشرایط انتخاب کنید و من فکر می کنم اصلی ترین شاخص هر شخص، برنامه ها او برای اداره شهر است. والا بقول معروف “اگر گرز دست ما باشد انتخاب رستم مشکل نیست”.

با احترام /اکبر توسلی
منتخب مردم در شورای شهر بوشهر دوره پنجم

جامعه

با کانال تلگرامی «نواجنوب» همراه شوید

اخبار مرتبط :

نظر بازدید کنندگان :

امتیاز خبر:
نظرات خوانندگان:

ارسال نظر

نام:

ایمیل:

عنوان:

متن نظر:

کد امنیتی:

تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه ی تحلیلی نواجنوب می باشد
طراحی و اجرا : شرکت فن آوری اطلاعات آراد